Napísali o nás
„Najlepší zážitok bol ten, že ste žiakom pri výučbe nikdy nepovedali, že to bolo zlé.”
„Seminár bol veľmi prínosný. Utvrdila som sa v názore, že tak, ako sa mení doba, v ktorej žijeme,
mení sa aj hudba. Neustále sa vyvíja a ako správny pedagóg by som sa mala neustále vzdelávať a objavovať nové veci."
„Hudba 21. storočia je veľmi zaujímavá, mnohí z nás učiteľov sa jej vyhýbame, možno práve kvôli nedostatočným
poznatkom.”
„Nech sa vám darí, ďakujem za úžasné stretnutie s vami.”
Reakcie na seminár Klavír 20. a 21. storočia v Lipanoch (október 2019)
“Seminár bol úžasne tvorivý, zdanlivo jednoduchý, veľmi hravý.”
“Najlepšie bolo, že som všetko zažila aj aktívne, nie ako pasívna poslucháčka.”
“Super seminár, som milo prekvapená, veľmi obohacujúce a zaujímavé spôsoby výučby.”
“Celý seminár a jeho lektori sú NAJ!”
“Takýchto zanietených pedagógov by si zaslúžili všetci žiaci hudobnej výchovy.”
“Hudba má veľa podôb. Pri jej tvorbe môže byť veselo a hudobná činnosť môže byť radostná.”
“Robte to, čo robíte, stále vymýšľajte niečo nové a šírte to!”
Ohlasy na seminár Hudba ako čin v Bytči (september 2019)
"Seminár mi priniesol gejzír nápadov, ako vymaniť hudbu z abstraktných pojmov a teoretických poučiek
a urobiť ju hmatateľnou, viditeľnou, vyskúšať si ju zažiť na vlastnom tele - pohybom, dramatizáciou, čo najviac
ju precítiť, nebáť sa experimentovať so zvukmi a improvizovať."
"Seminár mi pripomenul, aké dôležité je, aby učenie prinášalo radosť pomocou zážitku a tiež to, že kreativita
pedagóga je celoživotný proces."
"Škoda, že sa tieto veci učím "za jazdy" v 10. roku pedagogickej praxe. Mnoho by vyzeralo inak, keby som to vedel skôr."
"Zo všetkých seminárov, ktorých som sa doteraz zúčastnila, bol tento seminár prvý, ktorý môžem použiť aj v praxi,
čiže je pre mňa veľmi prínosný."
"Pokračujte!"
Reakcie na semináre Hudba ako čin v Poprade, Bratislave a Nových Zámkoch (2018)
Dňa 28. februára 2012 sme v spolupráci so Základnou umeleckou školou Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou zorganizovali ďalší odborný seminár pre učiteľov základných umeleckých škôl. Celodenného semináru sa zúčastnilo celkovo 42 pedagógov z 9 škôl. Najväčší záujem prejavili najmä učitelia hry na gitaru, ale nechýbalo ani hojné zastúpenie klaviristov, spevákov, učiteľov hry na drevené dychové nástroje a dokonca i učiteľov vyučujúcich hudobnú náuku. Celkový ohlas z celodenného seminára u pedagógov bol veľmi pozitívny.
V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame vyjadrenia a pohľady niekoľkých zúčastnených učiteľov, ktoré nám poskytli bezprostredne po ukončení celého seminára: čítať celý článok
"Celkový dojem? Veľmi pozitívny... Najmä doobedná prednáška bola veľmi zaujímavá, reflektovala súčasné problémy súčasnej hudby. Bolo to úžasné v tom, že to, čo som poznal, sa mi nejakým spôsobom prinavrátilo, a boli tam samozrejme aj nové impulzy. Hlavne pre učiteľa ZUŠ to má veľmi dobrý prínos – jednak to recepčné stretnutie s hudbou 20. a 21. storočia a jednak komentár s diskusiou k tetoj hudbe. Je veľmi dôležité vytvárať recepčné skúsenosti nielen u učiteľov ZUŠ ale i u detí a to tu dnes prebiehalo. Takto treba viesť aj dialóg so žiakmi... a učiteľ by mal vedieť odpovedať. Práve toto je tá prístupná forma pre dialóg: púšťať hudbu, rozprávať sa o nej, analyzovať ju a vedieť sa o nej rozprávať (reflektovať ju). Toto sa mi veľmi páčilo. Uvedomil som si, že treba reflektovať aj to, čo som nikdy v živote nepočul a nemám s tým žiadnu skúsenosť. Tam vidím prínos pre človeka, lebo vtedy vyrastie nielen ako človek, osobnosť, ale hlavne ako muzikant... Zaujímavé boli aj ukážky preparovania klavíra, čo lektori robili pred očami divákov a to umocnilo celý dojem. K celkovému dojmu pomohla určite aj dobrá atmosféra, ktorá tu panovala, bolo to také uvoľnené. Určite by som takýto seminár odporúčal každej ZUŠ-ke, lebo to skvalitní proces výučby."
Ľubomír Pavelka (bicie nástroje, hudobná náuka), ZUŠ Bojnice
"Taký seminár som ešte nezažila, kde sa rozoberala metodika a technika hry. Je to trošku z iného súdka a človek sa viac dozvie o tej modernej (súčasnej) hudbe. Išla som sem a vôbec som nevedela o čom to bude... nemala som žiadnu predstavu. Čakala som niečo podobné, ako som už predtým absolvovala, ale som rada, že to tak nebolo. Prínos pre mňa predstavovalo to, že sme rozoberali gitarové školy, modernú hudbu... dozvedela som sa kopu nových zaujímavých vecí. Ešte som na takom niečom nebola, čo by bolo takto koncipované. Bolo to zaujímavé, nenudila som sa ani chvíľku, pretože takú hudbu, aká nám bola púšťaná, som nikdy nepočula. Bolo to robené zaujímavou formou, človek získal nové poznatky. Som rada, že som tu bola, malo to pre mňa veľký zmysel."
Ľubomíra Čanigová (gitara), ZUŠ Bošany
"Tento seminár som absolvoval už druhýkrát... konkrétne doobednú časť. Prvý dojem z toho prvého rázu bol: "wow"... Keď sa to dnes začalo, zistil som, že 80% z tej prvej časti už poznám. Napriek tomu tu boli novinky, ktoré sa netýkali len klavíra, ale i gitaristov atď., a zaujali ma. Aj keď som si uvedomil, že sa doobedný seminár opakuje, páčilo sa mi to. Popravde som premýšľal, či ostanem aj na druhú časť, ale som rád, že som neodišiel, lebo tam bolo úplne niečo nové, s čím som sa nestretol. Odzneli tam pre mňa úplne nové veci. Niektoré skladby ma veľmi oslovili, ale pri niektorých som si naopak povedal, že toto robiť nebudem. Sú to dve strany a každý ma na to svoj názor. Aj áno, aj nie. Je to o charaktere jednotlivých skladieb... Takéto semináre majú niečo do seba, ale aj samotný človek musí chcieť a mať k tomu nejaký vzťah. Myslím si, že má to svoje opodstatnenie. Prečo nie? Veď aj tu dnes sa to povedalo, že hudba sa stále vyvíja a napreduje, tak prečo by sme sa mali zastaviť pri klasike romantizmu. Dnes sme počuli, že aj z tých moderných sú tu fakt nádherné skladby, ktoré ešte nikto z nás nepočul... Voľajakú kritiku? Nemám. Nemám prečo... Ľúbilo sa mi to..."
Jozef Lobotka (klavír), ZUŠ DK Bánovce nad Bebravou
"Ja som veľmi rada, že sme tu boli. Po "Portrétoch" [cyklus koncertov] som bola zvedavá aj na odporúčania skladieb pre tento cyklus koncertov. Celkovo si myslím, že počuť niečo bližšie o súčasnej hudbe, o tom, ako sa má interpretovať, je vlastne vždy povzbudivé, lebo väčšinou sme naozaj len niekde na začiatku 20. storočia, a to novšie je také tabu. Možno aj preto, lebo sme nikdy k tomu neboli vedení. Keď prídeme s takou modernou hudbou, stretávame sa s tým, že ajzo strany poslucháčov je to niekedy odmietané. Niekedy aj samotní rodičia detí to odmietajú. Potom človek zažíva niečo v takom duchu, či som v poriadku – chcem to robiť (modernú hudbu), ale či mi to za to stojí, či by som sa nemala vrátiť ku klasike. Som rada, že sme tu boli, bolo to fakt veľkým povzbudením pre mňa i kolegyne – lebo sme videli, že ten hudobný svet žije aj takýmto spôsobom a že sa oplatí doň nazrieť, do tej "13 komnaty"...
Stretnutie s pánom docentom Danielom Matejom bolo veľmi príjemné, lebo som ho poznala skôr v takom negatívnom svetle z tých rôznych kritík, čo som sa niekedy s nimi stretla v médiách. Možno aj od študentov, že aký je prísny atď., takže som bola z neho nadšená. A páčili sa mi aj jeho nasmerovania, ktoré možno aj my cítime podobne – že by sa niečo malo zmeniť. Keď sme sem cestovali, tak sme sa rozprávali, že tie deti nemôže žiť iba v tej starej hudbe, že potrebujú otvoriť obzor, že by sa mal zmodernizovať systém. Aj keď máme sami záujem o túto hudbu, tiež si len tak nepustíme napr. Pendereckého... Neviem, či som si niekedy vypočula modernú hudbu takto do konca. Jednoducho, bolo to určite super...
Poobedie sa mi tiež veľmi páčilo. Mali sme možnosť sa bližšie zoznámiť s tým, ako sa robí preparácia [klavíra]. Vedeli sme, že sa tam niečo vkladá, ale nikdy sme nevedeli aké sú možnosti, postupy, čo sa smie a čo nie. Oboznámili sme sa aj s rôznymi klavírnymi technikami, možnosťami zápisu a interpretácie. Keď teraz viem, čo taká značka znamená, aj viem, ako sa to má hrať. Predtým som tie noty zavrela, lebo som o tom nič nevedela. Zapáčili sa nám rôzne skladby, ktoré tu boli predvádzané. Máme veľa inšpirácie, z ktorej môžeme čerpať a určite chceme s deťmi noty vyskúšať. Keď dáme tieto skladby hrať malým deťom, určite ich bude baviť tá forma hry s lakťami, päsťami. Zároveň sa musia naučiť pri tom aj disciplíne. Ale zaujmeme ich, naučia sa to počúvať aj rodičia, prídu na koncert aj so starými rodičmi. V podstate sa to takto bude postupne pestovať.
Páči sa mi aj cyklus Portréty ako priestor, ako taká výzva pre nás, učiteľov, kde môžeme robiť súčasnú hudbu. Prvý koncert sme robili v duchu "poďme to skúsiť". Mal veľmi dobré ohlasy. Boli sme milo prekvapení, aj v nás to vyvolalo dobrý pocit. Bolo to také zadosťučinenie za naše snaženie."
Andrea Ballová (klavír), ZUŠ Ružomberok
Recenzia koncertu s názvom Portréty žiakov košických základných umeleckých škôl, ktorý sa uskutočnil 7. novembra 2011v Dome umenia v Košiciach. Článok s názvom Košice zaplavili tóny súčasnej hudby! bol uverejnený 9. novembra 2011 na portáli www.festivaly.sk.
Článok uverejnený v Korzárovi o novembrovom košickom festivale ARS NOVA Cassoviae/ISCM New Music Days 2011, v rámci ktorého sa uskutoční 7. novembra spoločný koncert najmladších interpretov zo základných umeleckých škôl pod názvom Portréty.
Jeho worskhopy a tvorivé dielne sa vyznačovali vždy vysokou mierou profesionality, jasnou štruktúrou a zámerom ako i vhodne zvolenými "hands-on" aktivitami, pomocou ktorých sa mu podarilo zvýšiť záujem študentov o preberané témy a následne udržať ich pozornosť a sústredenie.
Jana Balážová, pedagóg dejín umenia, gymnázium C.S.Lewisa, Bratislava
Ivan Šiller nám podal ucelený, svieži a jasný pohľad na históriu hudby. Vďaka svojej organizovanosti a prehľadnosti zaujala tvorivá dielňa aj ľudí, ktorí sa o hudbu takmer vôbec nezaujímajú.
Debora Pastirčáková, študentka 5. ročníka, gymnázium C.S.Lewisa, Bratislava
Seminár bol pripravený výborným spôsobom – a to ako z organizačného hľadiska, tak hlavne obsahovo.
Milica Kailingová, dlhoročný predseda EMCY Slovakia
Tvorivá dielňa v jeho podaní otvára svet hudby. Ivanova kontinuálna práca s detským publikom, jeho zaujatie pre prácu so zvukom a s hudbou je dobrým smerom na ceste ku kultivácii detského poslucháča.
Táňa Kuková, študentka kulturológie FiF UK, Bratislava
Uvažovanie o tom, čo je dobrá hudba a čo nie je dobrá hudba, čo mám počúvať a čím svoj čas nemusím márniť, o tom, že hudbu nepočúvame len ako pozadie našich aktivít... Myslím si, že to bolo veľmi užitočné.
Miroslav Kocúr, publicista
28. januára 2011 som prežila zaujímavý deň na seminári Stretnutie s hudbou 20. a 21. storočia. Seminár viedol renomovaný pedagóg a klavirista Mgr.art. Ivan Šiller, Art.D. Organizátorom bola ZUŠ Čachtice v priestoroch ZUŠ Nové Mesto nad Váhom.
V prvej časti prednášajúci predstavil osobnosť Gyórga Kurtága a jeho sedemdielny klavírny cyklus Hry. Najviac ma zaujala hra na klavíri netradičným spôsobom (dlaňou, päsťou, lakťom, brnkaním po strunách), zvuková farebnosť a široká variabilita kombinácií použitých symbolov. Možnosť kladenia okamžitých otázok bola pre poslucháčov prínosom a prispela k otvorenej atmosfére. V podaní Ivana Šillera zaznel aj výber skladieb z cyklu Šport a hry Erika Satieho a z cyklu Osem skladieb pre päť prstov od Igora Stravinského.
Druhú časť seminára viedla Mgr.art. Andrea Bálešová, PhD., v ktorej poslucháčom priblížila súčasnú slovenskú klavírnu tvorbu pre deti. Zámerom jej seminára bolo najmä priblíženie diel slovenských autorov, ktorých partitúry sú zatiaľ len v rukopise, či autorov, ktorí sú " na ceste" k detskej tvorbe. Postupne zazneli inštruktívne skladby piatich mladých skladateľov: Jany Kmiťovej, Viliama Gräffingera, Juraja Vajó, Petra Grolla, Lukáša Borzíka. Zaujímavé pre mňa boli aj skladby s netradičnými spôsobmi hry na klavíri – napr. Detské kusy od Jevgenija Iršaia (klopanie na drevo rukou a ceruzkou) a Fragile od Daniela Mateja (preparácia strún, brnkanie po strunách). Okrem tohto Andrea Bálešová uviedla vydané skladby autorov Egona Kráka, Hanuša Domanského, Ivana Paríka, Vladimíra Bokesa, Mareka Spustu, Juraja Hatríka, Hanuša Domanského, Róberta Gašparíka a Antona Steineckera. Lektorka poskytla učiteľom aj kontakty na najmladších slovenských skladateľov a povzbudila nás ku vzájomnej spolupráci.
V diskusii sa prednášajúci rozhovorili o pripravovanom projekte v rámci EU a ZUŠ Music For Kids And Teens, v ktorom sa spoja hudobné školy celej Európy pri spoločných koncertoch.
Na záver seminára nám I. Šiller a A. Bálešová podali hudobný bonbónik - štvorručne prednesené skladby György Kurtága. Dlhý potlesk bol peknou bodkou za celým dňom.
Mgr. Soňa Tináková, ZUŠ Nová Dubnica